Informacja Administratora

Nie wyrzucaj wykorzystaj- Plastikowy zawrót głowy

Projekt Edukacyjny "Nie wyrzucaj wykorzystaj- Plastikowy zawrót głowy" był realizowany w dniach 20.03.-19.05.2023r. Koordynatorem i pomysłodawcą projektu była Pani Karolina Michalska, a osobą współpracującą Pani Aleksandra Łągwa.

Cel główny:
- Kształtowanie nawyków proekologicznych poprzez wykorzystywanie " nadawanie przedmiotom drugiego życia"
-Poszerzanie czynnego słownictwa o pojęcia związane z ekologią
-Rozwijanie kreatywności poprzez działania twórcze z wykorzystaniem nieużytków

Cel etapowy:
-Wykorzystanie nieużytków plastikowych jako przyborów w zajęciach ruchowych
-Wypowiadanie się n/t szkodliwości plastiku w przyrodzie
-Tworzenie gry- opowiadania wykorzystując elementy plastikowe

Podejmowane działania:
- Zabawa badawcza "Z czego to jest zrobione?" (Segregowanie przedmiotów ze względu na materiał , z którego są zrobione, określanie cech fizycznych, sprawdzanie który materiał pływa, tonie, czytanie globalne napisów)
-Wypowiadanie się n/t "Jakie przedmioty robione są z plastiku?"
- Stworzenie siatki wiedzy n/t "Plastik" ( co wiemy o plastiku?, jaki jest?,co się dzieje z plastikiem jak jest niepotrzebny?, co się dzieje z plastikiem jak wyrzucimy go do morza?)
-Zorganizowanie kącika segregacji materiałów odpadowych
-Zorganizowanie kącika matematycznego w oparciu o elementy plastikowe
-Praca plastyczna- Monografia liczby (praca w grupach)
-Zabawa matematyczna "Co lżejsze, co cięższe?", " Co dłuższe, co krótsze?"
-Praca plastyczna "Butelkowy wazon"- z plastikowej butelki
-Plastik w przyrodzie- oglądanie filmu edukacyjnego n/t szkodliwości plastiku w przyrodzie
-Moja Eko Torba warsztaty ozdabianie płóciennych eko toreb
-"Plastikowy zawrót głowy" dzień zabawy z wykorzystaniem elementów plastikowych
-Tworzenie Gry opowiadania z wykorzystaniem nieużytków plastikowych (praca zespołowa)
-Wykonanie nowych emblematów z wykorzystaniem nieużytków plastikowych w szatani
-Eko Zawody- Sport to zdrowie- udział najstarszych grup w zawodach sportowych z wykorzystaniem rekwizytów z plastiku

Kulminacyjnym wydarzeniem projektu były Eko Zawody- Sport to Zdrowie. Do rywalizacji w zawodach zaprosiliśmy dzieci ze starszych grup )3,4,5) wraz z wychowawcami. W zawodach brało udział łącznie 49 dzieci. Każda chętna osoba mogła brać udział w zaproponowanych konkurencjach. Osoby, które nie maiły ochoty uczestniczyć siedziały na trybunach i wspierały swoich kolegów i koleżanki dopingując. Po przywitaniu gości prowadząca poprosiła 3 drużyny o  zajęcie miejsc i wytypowanie kapitanów, którzy losowali kolor szarf jaki będą mieć podczas zawodów. Uczestnikom zawodów zaprezentowano 5 konkurencji sportowych z wykorzystaniem plastikowych nieużytków. W każdej konkurencji mogło brać udział 5 osób. Każde zadanie było wykonywane na czas. W każdej konkurencji można było zdobyć maksymalnie 3 pkt. Wygrywała ta drużyna, która w 5 konkurencjach zdobyła maksymalnie 15 pkt. Eko Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem, dzieci były pełne energii i woli zwycięstwa. Wszystkie dzieci wykazały się dużą sprawnością manualną i fizyczną.